
Pārmaiņas notiek vienmēr ‒ tas ir dabisks un neizbēgams mūsu dzīves process. Apkārt viss mainās: mēs pieaugam paši, aug mūsu bērni, mainās mūsu ķermenis, mainās mūsu attieksme pret partneri, draugiem, vecākiem. Mēs vienmēr atrodam kaut ko jaunu apkārtējā pasaulē ‒ it viss ir pakļauts pārmaiņām.
Taču cilvēks ir tā iekārtots, ka jebkuras pārmaiņas izsauc viņā pretestību vai noliegumu, jo pārmaiņas rada stresu. Jebkas jauns, kas ielaužas mūsu pasaulē, izraisa ilūziju sabrukumu – mēs baidāmies zaudēt kontroli pār apstākļiem. Būtībā cilvēki nepretojas pārmaiņām kā tādām, bet to radītajām sekām – mēs neesam pārliecināti par radušos izmaiņu rezultātiem un to ietekmi uz mūsu dzīvi, par saviem jaunajiem emocionālajiem stāvokļiem, sajūtām un secinājumiem.
Izmaiņām pašām par sevi nav nedz pozitīva, nedz negatīva nozīme. Galvenā loma pārmaiņu pieņemšanā ir mūsu attieksmei pret tām – mūsu reakcijām, secinājumiem un valdošām emocijām. Tieši no tām ir atkarīgs, vai pārmaiņas ienāks mūsu dzīvē ar plus vai mīnus zīmi. Lai veiksmīgi pārdzīvotu dzīves peripetijas un drosmīgi skatītos nākotnē, ir jāiemācās uztvert pārmaiņas kā dabisku dzīves procesu – jāpiepilda dzīve ar jaunu jēgu, jūtām un emocijām un jāuztver tā kā noslēpums, mazāk jābaidās un jāuztraucas. Pastāv daudz teoriju, metožu un praktiku par šo tēmu. Piedāvājam iepazīties ar vispārinātu versiju par pārmaiņu uztveres stadijām.
Tātad…
5 pārmaiņu stadijas, vai kā mūsu uztvere iziet šīs 5 stadijas
1. stadija – noliegšanas stadija jeb “Nē, tā nevar būt!ˮ